Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7] >
Off topic: Despre gadget-uri folositoare traducătorilor
Thread poster: Bogdan Burghelea
lucca
lucca
Romania
Local time: 02:04
English to Romanian
"Me too" on-line Dec 21, 2006

Bogdan Burghelea wrote:
Între timp au apărut şi concurenţii lui e-mag, unii cu preţuri chiar mai bune (şi servicii similare): www.marketonline.ro


Au apărut f. multe astfel de magazine, s-a trezit multă lume că on-line se pot câştiga bani buni şi vrea fiecare câte o bucată din plăcintă (trite but true).
Dacă diferenţa de preţ este mare (să zicem, peste 5%), înţeleg să mă orientez după preţ. Dacă nu, iau de la magazinul pe care îl ştiu cel mai bine şi în care am încrederea cea mai mare (e-mag). Şi care, aşa cum spune şi Ovidiu, cred că are oferta cea mai largă.
Interesant de văzut câte dintre magazinele noi vor mai persista pe Web şi după sărbători


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 02:04
English to Romanian
Office look-alike Dec 27, 2006

Aici:
http://www.ddj.com/dept/opensource/196701768?cid=RSSfeed_DDJ_All
Îi place şi lui Google.
Nu l-am încercat şi, deocamdată, nu cred în chestiile astea, dar cine ştie!


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 02:04
German to Romanian
+ ...
Două unelte superinteresante Mar 20, 2007

Prima unealtă e un scanner manual; nu e ceva nou, că Bogdan mai scria despre scannere manuale, dar se găseau doar afară. Acuma e şi la noi:

http://www.emag.ro/scannere/scanner-docupen-rc800--pDocuPenRC800/ad--3043

A doua unealtă e o d
... See more
Prima unealtă e un scanner manual; nu e ceva nou, că Bogdan mai scria despre scannere manuale, dar se găseau doar afară. Acuma e şi la noi:

http://www.emag.ro/scannere/scanner-docupen-rc800--pDocuPenRC800/ad--3043

A doua unealtă e o digital document camera:

http://www.emag.ro/scannere/scanner-sceye-digital-document-camera--psceye2

Preţurile încă sunt cam mari, că sunt la început pe piaţa noastră. Nu ştiu cât de neapărat necesare sunt omului de rând, dar oricum, cred că e bine de ştiut de ele că există.
Collapse


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 02:04
English to German
+ ...
TOPIC STARTER
Dacă vă plac gadget-urile, la fel ca mie! Mar 31, 2007

http://www.youtube.com/watch?v=NEjZt0y6OOw&mode=related&search=

numai să aveţi o conexiune suficient de rapidă!

Enjoy!


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 02:04
English to German
+ ...
TOPIC STARTER
Conexiune frîntă (broken link, în română) ;) Apr 2, 2007

Bogdan Burghelea wrote:

http://www.youtube.com/watch?v=NEjZt0y6OOw&mode=related&search=

numai să aveţi o conexiune suficient de rapidă!

Enjoy!


Daca link-ul nu funcţionează, căutaţi pe YouTube, "David Pogue".


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 02:04
English to German
+ ...
TOPIC STARTER
Un alt fel de gadget Apr 16, 2007

Dacă aveţi instalat Winamp, atunci poate aţi ascultat posturi de radio care transmit pe net. Dar după un timp veţi constata că melodiile fie se repetă, fie nu vă mai plac.

O soluţie ar fi Pandora (www.pandora.com).

Acolo indicaţi un artist sau o melodie care vă place şi apoi site-ul încearcă să vă ghicească gustul în materie de muzică (la fiecare melodie pe care v-o ofe
... See more
Dacă aveţi instalat Winamp, atunci poate aţi ascultat posturi de radio care transmit pe net. Dar după un timp veţi constata că melodiile fie se repetă, fie nu vă mai plac.

O soluţie ar fi Pandora (www.pandora.com).

Acolo indicaţi un artist sau o melodie care vă place şi apoi site-ul încearcă să vă ghicească gustul în materie de muzică (la fiecare melodie pe care v-o oferă puteţi da calificative "I like it" sau "I don't like it", putînd chiar cere explicaţii de ce a ales tocmai o anume melodie).

Pînă acum (îl folosesc cam de două luni), mie îmi place, e exact muzica de care am nevoie să ascult cînd traduc.
Collapse


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 02:04
German to Romanian
+ ...
Pandora e super Apr 18, 2007

Şi mie îmi place Pandora, tocmai am testat-o, i-am dat la întâmplare să caute câteva formaţii şi chiar că ştie să găsească numai chestii care seamănă cu ele. Nu mi-a gasit nimic pe lângă, sau nasol, deci funcţionează.

Pandora e şi instructiv-educativă, deoarece, pe lângă chestii cunoscute, găseşte şi chestii noi, de care nu ştiai, şi aşa mai aflii de formaţii noi, sau chiar dacă nu tocmai noi, mai puţin cunoscute, dar valoroase şi care merită ascultate.


 
Lucica Abil (X)
Lucica Abil (X)  Identity Verified
Romania
Local time: 02:04
Italian to Romanian
Pandora este numai pentru SUA Apr 18, 2007

După câteva melodii, mi-a cerut să mă înregistrez şi, US zip code fiind condiţie obligatorie, a trebuit să renunţ
Voi cum aţi reuşit?


 
Monica Tuduce
Monica Tuduce  Identity Verified
Local time: 01:04
Italian to Romanian
+ ...
O minciunică mică? Apr 18, 2007

Lucia Abil wrote:

După câteva melodii, mi-a cerut să mă înregistrez şi, US zip code fiind condiţie obligatorie, a trebuit să renunţ
Voi cum aţi reuşit?


Am ajuns şi eu până în faza aia, Lucia şi mă gândesc de atunci dacă o minciunică mică ... ar face tare rău.)
Mă gândesc că în afară să îmi şteargă contul dacă mă prind... nu au ce să-mi facă.
Ideea e că ei vor să îşi vândă muzica şi probabil din cauza asta contează să fii de acolo... eşti un potenţial client.


 
Lucica Abil (X)
Lucica Abil (X)  Identity Verified
Romania
Local time: 02:04
Italian to Romanian
Licenţă Apr 18, 2007

Pandora.com are licenţă de difuzare numai pentru USA, potrivit unei legi care, spun ei, nu are echivalent în alte ţări.

Monica, să nu crezi că nu mi-a trecut şi mie prin minte Totuşi, parcă n-aş risca


 
Oana Popescu
Oana Popescu  Identity Verified
Romania
Local time: 02:04
English to Romanian
+ ...
Why is Pandora big in Beverly Hills? Apr 18, 2007

Lucia Abil wrote:

Pandora.com are licenţă de difuzare numai pentru USA, potrivit unei legi care, spun ei, nu are echivalent în alte ţări.

Monica, să nu crezi că nu mi-a trecut şi mie prin minte Totuşi, parcă n-aş risca


Nu-mi aduc aminte unde am citit prima oară despre Pandora, dar reţin un amănunt nostim, pe care l-am regăsit acum uşor căutând pe Google: „CNET News feature on Pandora mentions in passing that the most popular zip code of Pandora users is Beverly Hills' 90210.”

OK, I am not using this one...


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 02:04
English to German
+ ...
TOPIC STARTER
Cod poştal Apr 18, 2007

Lucia Abil wrote:

După câteva melodii, mi-a cerut să mă înregistrez şi, US zip code fiind condiţie obligatorie, a trebuit să renunţ
Voi cum aţi reuşit?


Eu am folosit codul poştal de acasă, din România şi mi l-a acceptat fără nici un fel de probleme.


 
Valentin Cirdei
Valentin Cirdei  Identity Verified
Romania
Local time: 02:04
Member (2006)
English to Romanian
+ ...
Alte opţiuni Apr 19, 2007

Lucia Abil wrote:

Pandora.com are licenţă de difuzare numai pentru USA, potrivit unei legi care, spun ei, nu are echivalent în alte ţări.

Monica, să nu crezi că nu mi-a trecut şi mie prin minte Totuşi, parcă n-aş risca


Mie nu mi-a cerut aşa ceva. Puteţi încerca last.fm, e un echivalent mai cunoscut (şi mai generos în privinţa gusturilor muzicale, după părerea mea) sau www.musicovery.com , cu un concept de interfaţă inteligent şi mai multă libertate la selectarea melodiilor.

[Edited at 2007-04-19 09:03]


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 02:04
German to Romanian
+ ...
Eu am dat un nr. la întâmplare... Apr 19, 2007

... din 5 cifre, parcă aşa mi-a cerut Pandora, şi a mers. Oricum, nu cred că e chiar aşa grav; din pură curiozitate m-am uitat chair ieri, când am testat Pandora prima dată, la profilele care mai ascultă formaţii ca Therion, Saturnus, Draconian, Tristania, Imperia, After Forever, Elend etc., ce am dat eu să caute, şi la multe profile te prinzi după nickul ales că oamenii sunt din Germania, Austria sau ţări nordice, nu cred să aibă treabă cu SUA. Ba mai mult, e un ascultător d... See more
... din 5 cifre, parcă aşa mi-a cerut Pandora, şi a mers. Oricum, nu cred că e chiar aşa grav; din pură curiozitate m-am uitat chair ieri, când am testat Pandora prima dată, la profilele care mai ascultă formaţii ca Therion, Saturnus, Draconian, Tristania, Imperia, After Forever, Elend etc., ce am dat eu să caute, şi la multe profile te prinzi după nickul ales că oamenii sunt din Germania, Austria sau ţări nordice, nu cred să aibă treabă cu SUA. Ba mai mult, e un ascultător de Therion, printre altele, care chiar zice în profil că e din Turkey. Deci...

Am testat azi şi musicovery, dar se aude nasol, adică îţi dă Hi-FI, CD quality doar dacă plăteşti. În schimb, last.fm e beton de tot, se aude fainşi găseşte numai chestii super. Valentin, mersi mult.
Collapse


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 02:04
German to Romanian
+ ...
Veste foarte tristă... May 6, 2007

... nu mai merge Pandora de la noi din România!

Iacătă ce mi-au afişat, adineauri, când tocmai încercam să mai ascult un pic de muzică la Pandora:

"Dear Pandora Visitor,

We are deeply, deeply sorry to say that due to licensing constraints, we can no longer allow access to Pandora for most listeners located outside of the U.S. We will continue to work diligently to realize the vision of a truly global Pandora, but for the time being we are required t
... See more
... nu mai merge Pandora de la noi din România!

Iacătă ce mi-au afişat, adineauri, când tocmai încercam să mai ascult un pic de muzică la Pandora:

"Dear Pandora Visitor,

We are deeply, deeply sorry to say that due to licensing constraints, we can no longer allow access to Pandora for most listeners located outside of the U.S. We will continue to work diligently to realize the vision of a truly global Pandora, but for the time being we are required to restrict its use. We are very sad to have to do this, but there is no other alternative.

We believe that you are in Romania (your IP address appears to be 86. ...). If you believe we have made a mistake, we apologize and ask that you please contact us at [email protected]

If you are a paid subscriber, please contact us at [email protected] and we will issue a pro-rated refund to the credit card you used to sign up. If you have been using Pandora, we will keep a record of your existing stations and bookmarked artists and songs, so that when we are able to launch in your country, they will be waiting for you.

We will be notifying listeners as licensing agreements are established in individual countries. If you would like to be notified by email when Pandora is available in your country, please enter your email address below. The pace of global licensing is hard to predict, but we have the ultimate goal of being able to offer our service everywhere.

We share your disappointment and greatly appreciate your understanding.

Sincerely,

Tim Westergren
Founder"
Collapse


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Despre gadget-uri folositoare traducătorilor






Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »