Stran v tématu:   < [1 2 3 4 5 6 7] >
Off topic: Despre gadget-uri folositoare traducătorilor
Autor vlákna: Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Rumunsko
Local time: 19:07
angličtina -> němčina
+ ...
AUTOR TÉMATU
gadget interesant Nov 7, 2006

Lucian Alexandrescu wrote:
Rareori, semnalez câte un gadget mai deosebit, cum ar fi, de ex., acum:
http://www.slimdevices.com/dev_pandora.html


[Edited at 2006-11-07 20:20]


Chiar că este un gadget interesant. De mult mi-am dorit să am un radio/aparat cu care să ascult posturi de radio transmise prin Internet.


 
lucca
lucca
Rumunsko
Local time: 19:07
angličtina -> rumunština
Gadget Nov 8, 2006

Exact aşa mi-am spus şi eu. Exact ce-mi trebuie! M-am gândit imediat că i-ar putea interesa şi pe alţii

 
Dystopia
Dystopia
angličtina -> rumunština
Powerball Gyroscope Nov 19, 2006

Acest gadget probabil nu le este de folos doar traducatorilor, dar si altor persoane care folosesc tastatura/mouse-ul timp indelungat. Eu l-am cumparat pentru mama mea, care dupa 25 de ani de scris foarte mult cu mana (e contabila) a ajuns sa nu poata sa-si foloseasca mana pentru scris, pur si simplu mana ei refuza sa ii fie de folos cand vrea sa scrie, iar niciunul dintre doctorii la care a fost (inclusiv in strainatate) nu au putut-o ajuta.

Inca nu pot sa zic daca functioneaza, d
... See more
Acest gadget probabil nu le este de folos doar traducatorilor, dar si altor persoane care folosesc tastatura/mouse-ul timp indelungat. Eu l-am cumparat pentru mama mea, care dupa 25 de ani de scris foarte mult cu mana (e contabila) a ajuns sa nu poata sa-si foloseasca mana pentru scris, pur si simplu mana ei refuza sa ii fie de folos cand vrea sa scrie, iar niciunul dintre doctorii la care a fost (inclusiv in strainatate) nu au putut-o ajuta.

Inca nu pot sa zic daca functioneaza, dar ma gandesc ca facand exercitii in fiecare zi cate putin, poate are sanse sa-si revina.

Pe site scrie ca Powerball-ul poate folosi celor care sufera de:

Carpal Tunnel Syndrome - CTS • Arthritis • Repetitive Strain Injury - RSI • Wrist Injury / Break • Tendonitis • Tennis / Golf Elbow

http://powerballs.com/

Eu l-am cumparat de pe www.fungift.ro
Collapse


 
lucca
lucca
Rumunsko
Local time: 19:07
angličtina -> rumunština
fungift Nov 22, 2006

Dystopia wrote:
........

Eu l-am cumparat de pe www.fungift.ro


Azi e ziua soţiei mele. I-am cumparat un coş de pe FunGift şi totul a mers perfect (comandă, plată, livrare - la ora stabilită - etc).

Sper că postarea nu va fi considerată reclamă. Este un serviciu de care m-am folosit personal şi care mi se pare OK (îl pot recomanda altora, dacă va continua să fie ca acum).


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Rumunsko
Local time: 19:07
němčina -> rumunština
+ ...
Miniaspirator USB Nov 23, 2006

Ştie să aspire tastatura:

http://tomshardware.thgweb.de/2005/04/01/kampf_den_broeseln_mini_staubsauger_mit_usb_anschluss/page3.html



[Bearbeitet am 2006-11-23 11:39]


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Rumunsko
Local time: 19:07
angličtina -> němčina
+ ...
AUTOR TÉMATU
aspirator de tastatura Nov 23, 2006

OvidiuKatz wrote:

Ştie să aspire tastatura:

http://tomshardware.thgweb.de/2005/04/01/kampf_den_broeseln_mini_staubsauger_mit_usb_anschluss/page3.html



[Bearbeitet am 2006-11-23 11:39]


Sper numai sa functioneze mai bine ca aspiratorul de tastatura pe care l-am cumparat (nu tocmai ieftin) de la Quelle.

Ideea nu e rea, dar nu prea sint convins ca are destula putere ca sa faca cu adevarat curatenie pe sub taste.

Eu folosesc pentru aceasta operatie aspiratorul normal (mare si tare, adica).


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Rumunsko
Local time: 19:07
Člen (2004)
angličtina -> rumunština
+ ...
OT: thanks :) Nov 24, 2006

Lucian Alexandrescu wrote:
Azi e ziua soţiei mele. I-am cumparat un coş de pe FunGift şi totul a mers perfect (comandă, plată, livrare - la ora stabilită - etc).

La mulţi ani cu întârziere, dar sincer. Mulţumesc că ai semnalat această posibilitate. Nu am vizitat linkul în primul mesaj, m-am uitat numai la primul link. Într-adevărat, e o ideea de cadou frumoasă, mai ales de la distanţă. Mult mai frumos şi elegant decât să trimiţi bani pe card Sper să livreze şi în afara capitalei, voi apela şi eu cu următoarea ocazie.


 
lucca
lucca
Rumunsko
Local time: 19:07
angličtina -> rumunština
OT: Oriunde în Ro Nov 24, 2006

Cristiana, mulţumesc pentru urări (evident, la mulţumiri se alătură şi soţia).
Vezi titlul mesajului. Situl funcţionează perfect. Foarte comod, mai ales pentru cei în criză (veşnică) de timp (indiferent de sex). Sper să dureze...
După a doua comandă (pentru mine, de data aceasta pot să spun că nu e vorba de chinezării (nimic Made in China, numai produse din UE, whatever this may mean).
Acolo
... See more
Cristiana, mulţumesc pentru urări (evident, la mulţumiri se alătură şi soţia).
Vezi titlul mesajului. Situl funcţionează perfect. Foarte comod, mai ales pentru cei în criză (veşnică) de timp (indiferent de sex). Sper să dureze...
După a doua comandă (pentru mine, de data aceasta pot să spun că nu e vorba de chinezării (nimic Made in China, numai produse din UE, whatever this may mean).
Acolo unde scrie că un produs e impresionant, destinat unui birou deosebit etc., aşa şi este! (cel puţin, potrivit gusturilor mele şi din ceea ce am cumpărat).
Collapse


 
lucca
lucca
Rumunsko
Local time: 19:07
angličtina -> rumunština
Aspirator de tastatură - de la Quelle Nov 24, 2006

Am vrut şi eu, dar nu mai era disponibil!
Cred că un aspirator obişnuit (pus iniţial la intensitatea minimă de aspirare) este cea mai bună soluţie.
Aspiratoarele de masă (firmituri etc., ca la restaurantele cu pretenţii) nu mi se par deloc utile. Durata de folosire este 10-15 minute iar cea de reîncărcare a acumulatorului - de cel puţin 10 ore. Forţa de aspirare este bună pentru... firimituri de pe masă. Am încercat cu mai mult de 2 mărci. Nici cele mai cu ştaif nu
... See more
Am vrut şi eu, dar nu mai era disponibil!
Cred că un aspirator obişnuit (pus iniţial la intensitatea minimă de aspirare) este cea mai bună soluţie.
Aspiratoarele de masă (firmituri etc., ca la restaurantele cu pretenţii) nu mi se par deloc utile. Durata de folosire este 10-15 minute iar cea de reîncărcare a acumulatorului - de cel puţin 10 ore. Forţa de aspirare este bună pentru... firimituri de pe masă. Am încercat cu mai mult de 2 mărci. Nici cele mai cu ştaif nu fac 2 bani.
Quelle... amintiri, amintiri...
Câteva produse sunt excelente and a very good buy. Mă refer numai la tehnologie, în rest (îmbrăcăminte, pantofi, lenjerie etc) nu sunt competent.



[Edited at 2006-11-24 12:59]

[Edited at 2006-11-24 13:00]
Collapse


 
Lucica Abil (X)
Lucica Abil (X)  Identity Verified
Rumunsko
Local time: 19:07
italština -> rumunština
Mulţumiri colegilor Dec 18, 2006

De astăzi sunt fericita posesoare a unui mouse Logitech LX7 (recomandat de Bogdan Burghelea) comandat la e-mag (recomandat, cred, de Lucian Alexandrescu).

Excelent produsul, excelent serviciul. Iar transportul Bucureşti > Constanţa > Agigea a fost gratuit, se pare un cadou de sărbători (plus o cutie de bomboane fine). În mod obişnuit, transportul este gratuit doar pentru comenzile de valoare mare (peste 1000 RON, cred). Şi când mă gândesc că un magazin similar din Consta
... See more
De astăzi sunt fericita posesoare a unui mouse Logitech LX7 (recomandat de Bogdan Burghelea) comandat la e-mag (recomandat, cred, de Lucian Alexandrescu).

Excelent produsul, excelent serviciul. Iar transportul Bucureşti > Constanţa > Agigea a fost gratuit, se pare un cadou de sărbători (plus o cutie de bomboane fine). În mod obişnuit, transportul este gratuit doar pentru comenzile de valoare mare (peste 1000 RON, cred). Şi când mă gândesc că un magazin similar din Constanţa îmi cerea pentru transport 20-5+15 RON (n-am înţeles exact la ce se referă cifrele).

Aşadar, mulţumesc, Bogdan şi Lucian, pentru informaţiile utile!

Numai bine,

Lucia
Collapse


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Rumunsko
Local time: 19:07
angličtina -> němčina
+ ...
AUTOR TÉMATU
Curiozitate Dec 18, 2006

Lucia Abil wrote:
Aşadar, mulţumesc, Bogdan şi Lucian, pentru informaţiile utile!

Numai bine,

Lucia


Aşteptăm impresii cu privire la noul mouse!

Numai bine!


 
lucca
lucca
Rumunsko
Local time: 19:07
angličtina -> rumunština
Cu multă plăcere! Dec 18, 2006

Nu ştiu cum se spune... Utilizare plăcută!
Şi... la aşa mouse, o tastatură pe măsură:
http://www.emag.ro/tastaturi/tastatura-logitech-g15-usb--p967599-0100
Mi se pare foarte bună şi la alte lucruri decât jpcurile.
Toate cele bune!


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Rumunsko
Local time: 19:07
němčina -> rumunština
+ ...
Să-l foloseşti sănătoasă Dec 18, 2006

Lucia Abil wrote:

De astăzi sunt fericita posesoare a unui mouse Logitech LX7 (recomandat de Bogdan Burghelea) comandat la e-mag (recomandat, cred, de Lucian Alexandrescu).
i când mă gândesc că un magazin similar din Constanţa îmi cerea pentru transport 20-5+15 RON (n-am înţeles exact la ce se referă cifrele). [/quote]

... şi să-ţi aducă mai mulţi bani prin uşurarea muncii. Aşa e precum zici, la emag.ro merită cel mai bine să faci cumpărături, atât în ceea ce priveşte preţurile mai mici decât în oraş, cât şi faptul că îţi vine produsul direct acasă. fără să mai trebuiască să te deplasezi tu după el. Aşa e, în decembrie mereu dau cadouri; mie anul trecut când mi-am luat tastatură şi maus wireless şi telefon de la ei mi-au dat o sticlă de vin roşu.

În C-ţa e cam nasol de făcut cumpărături, cu o singură excepţie: singurul magazin serios şi cu preţuri mici şi oameni tare de treabă şi serviabili şi ultrapricepuţi în hard şi soft, precum şi bine intenţionaţi, să îţi recomande într-adevăr produsul care îţi trebuie şi nu să îţi bage pe gât ce vând ei mai greu (dar nici nu au aşa ceva, fiindcă sunt inteligenţi şi pricepuţi şi nu aduc decât produse bune, care se vând!), e Forte Systems.


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Rumunsko
Local time: 19:07
angličtina -> němčina
+ ...
AUTOR TÉMATU
Alte magazine on-line Dec 20, 2006

Lucia Abil wrote:
Excelent produsul, excelent serviciul. Iar transportul Bucureşti > Constanţa > Agigea a fost gratuit, se pare un cadou de sărbători (plus o cutie de bomboane fine). În mod obişnuit, transportul este gratuit doar pentru comenzile de valoare mare (peste 1000 RON, cred). Şi când mă gândesc că un magazin similar din Constanţa îmi cerea pentru transport 20-5+15 RON (n-am înţeles exact la ce se referă cifrele).

Lucia


Între timp au apărut şi concurenţii lui e-mag, unii cu preţuri chiar mai bune (şi serivicii similare): www.marketonline.ro


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Rumunsko
Local time: 19:07
němčina -> rumunština
+ ...
Alternativele Dec 20, 2006

Bogdan Burghelea wrote:

Între timp au apărut şi concurenţii lui e-mag, unii cu preţuri chiar mai bune (şi serivicii similare): www.marketonline.ro


Cei de la marketonline sunt o alternativă interesantă la emag; ar mai fi şi www.dm.ro, precum şi altele, din care unele într-adevăr au preţuri un pic mai scăzute decât emag, dar toate parcă nu au aşa ofertă bogată ca emag. M-am uitat la mai multe chestii, de pildă la playere mp3, că am un amic care vrea să-şi ia cât de curând aşa ceva şi încă nu s-a hotărât ce şi de unde; tot emag ar avea cea mai bună ofertă: noul T10 de la iriver, cu acelaşi look super şi aceeaşi mare autonomie la baterie, 53 de ore, ca şi ce am eu la 1 GB, dar ăsta nou e la la 2 giga şi e şi cu radio FM, la un preţ excepţional. Nici măcar pe un ipod nu l-aş da. Chiar e un cadou ideal cu ocazia sărbătorilor de iarnă şi de fapt cu orice ocazie.

În schimb, marketonline are o superinteresantă ofertă la telefoane mobile: Nokia N70 Music Edition, telefonul de care m-am indragostit de cand a aparut, nu numai că la ei e un pic mai ieftin decat la emag, dar emag dă la el card de 1 GB, iar marketonline dă card de 2 giga! Mai aştept să mai scadă preţul totuşi, precis trebuie să ajungă la măcar un pic sub 1000 RON, dar oricum tot o să-mi fac damblaua şi o să mi-l iau până la urmă, într-un viitor, sper, cât mai apropiat. Sau poate găsesc o ocazie să-l iau second, dar oricum aproape nou. Mă mai gândesc şi mai caut.


 
Stran v tématu:   < [1 2 3 4 5 6 7] >


Toto fórum nemá žádného přiřazeného moderátora.
Chcete-li nahlásit porušení pravidel serveru nebo získat pomoc, obraťte se na pracovníky serveru ».


Despre gadget-uri folositoare traducătorilor






Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »