[Examene MCC] Se poate solicita un alt certificat de traducator in cazul deteriorarii celui dintai?
Thread poster: Angela Vasilescu (Autzulatos) (X)
Angela Vasilescu (Autzulatos) (X)
Angela Vasilescu (Autzulatos) (X)  Identity Verified
Romania
Local time: 18:33
English to Romanian
+ ...
Jun 9, 2007

Buna ziua tuturor!

Cum parintii mei sunt in plin proces de mutare si cum totul este facut in mare graba, certificatul meu de traducator impreuna cu alte documente au fost puse langa niste lichide. Cum era de asteptat, acele lichide s-au varsat si deci certificatul meu de traducator este complet distrus.

Prin urmare, as dori sa va intreb, in cazul in care un CERTIFICAT DE TRADUCATOR este deteriorat (NU autorizatia de traducator), se poate solicita un altul? Si daca da, c
... See more
Buna ziua tuturor!

Cum parintii mei sunt in plin proces de mutare si cum totul este facut in mare graba, certificatul meu de traducator impreuna cu alte documente au fost puse langa niste lichide. Cum era de asteptat, acele lichide s-au varsat si deci certificatul meu de traducator este complet distrus.

Prin urmare, as dori sa va intreb, in cazul in care un CERTIFICAT DE TRADUCATOR este deteriorat (NU autorizatia de traducator), se poate solicita un altul? Si daca da, care sunt actele necesare pentru a face o cerere in acest sens? Si care este perioada de asteptare, tot de 3 luni?

Ironia sortii: anul acesta obtinusem certificatul de traducator pentru spaniola si voiam sa solicit autorizatia. Sper sa se poata obtina un altul.

Va multumesc anticipat.

Sa aveti un weekend cat mai placut si fara acte deteriorate





[Titlu editat de un membru al personalului sau de un moderator 2007-09-15 23:40]
Collapse


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 18:33
German to Romanian
+ ...
Contactează CPPC Jun 10, 2007

Bănuiesc că te referi la certificatul verde de traducător emis de Ministerul Culturii şi Cultelor, Centrul de Pregatire Profesională în Cultură (CPPC). Eu ştiam că se poate obţine alt certificat, dar cu plata unei taxe, care parcă era vreo 40% din taxa actuală de examen. Cel mai bine e să mergi pe siteul lor la pagina de contact şi scrii un mail la adresa care o dau ei acolo, fiindcă precis ei ştiu cel mai bine ce e de făcut.... See more
Bănuiesc că te referi la certificatul verde de traducător emis de Ministerul Culturii şi Cultelor, Centrul de Pregatire Profesională în Cultură (CPPC). Eu ştiam că se poate obţine alt certificat, dar cu plata unei taxe, care parcă era vreo 40% din taxa actuală de examen. Cel mai bine e să mergi pe siteul lor la pagina de contact şi scrii un mail la adresa care o dau ei acolo, fiindcă precis ei ştiu cel mai bine ce e de făcut.

http://www.examentraducator.ro

Multă baftă.
Collapse


 
Angela Vasilescu (Autzulatos) (X)
Angela Vasilescu (Autzulatos) (X)  Identity Verified
Romania
Local time: 18:33
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Multumiri Jun 13, 2007

Multumesc foarte mult de raspuns Ovidiu.
Da este vorba de cel de la Ministerul Culturii.

Pana la urma nu ar fi o problema banii, problema este sa se poata obtina un altul.

Iti multumesc ff mult pentru informatii si asa cum m-ai sfatuit voi trimite un email la adresa de contact - sa speram ca vor si raspunde.

o zi buna si spor la traduceri!!


 
sylvain1
sylvain1
Hungarian to Turkish
la ce numar de telefon sau adresa email ma pot interesa in legatura cu examenul de traducator? Feb 13, 2008

Buna ziua

Sunt din Braşov şi aş vrea sa dau un examen pentru certificatul de traducator-translator. Aş vrea sa ma informati, daca se poate la ce numar de telefon sau adresa email ma pot interesa despre conditiile şi data examenelor de tarducatori.

Va multumesc


 
Irina Lazarescu
Irina Lazarescu  Identity Verified
Romania
Local time: 18:33
Member (2005)
English to Romanian
+ ...
site Feb 13, 2008

cauta pe www.examentraducator.ro.

S-au afisat examenele de traducator pentru anul 2008.


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


[Examene MCC] Se poate solicita un alt certificat de traducator in cazul deteriorarii celui dintai?






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »