Cursuri de limba maghiara
Thread poster: Cristina Anghel
Cristina Anghel
Cristina Anghel  Identity Verified
Romania
Local time: 20:14
English to Romanian
+ ...
Nov 21, 2005

Dragi colegi,

Poate cineva sa imi recomande un curs bun de limba maghiara (in Bucuresti), nivel incepator?

Va multumesc anticipat,
Cristina


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 20:14
English to Romanian
Alternativă Nov 21, 2005

Dacă se poate, un coleg care ştie maghiara să posteze aici cum se spune "cursuri on-line de (limba) maghiară pentru începători", ca să putem căuta pe Google o formă "fără frecvenţă".

[Edited at 2005-11-21 12:59]


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 20:14
German to Romanian
+ ...
Incearca in Pitar Mos Nov 21, 2005

In Pitar Mos se tin tot felul de cursuri facultative, pt. studentii Facultatii de limbi straine si pt. cei de la Litere. Adica omul e la limbile x-y si facultativ face si limba Z, ca limba a treia. La asemenea cursuri, teoretic se poate lipi oricine, plus ca, din cate stiu eu, sunt moca. Profesorii sunt de obicei tineri, preparatori, cel mult asistenti, iar orele nu sunt normate, sunt la plata cu ora. Deci pe om nu-l intereseaza cine vine la ora, ca nu e platit pe nr. de cursanti, ci pe nr. de o... See more
In Pitar Mos se tin tot felul de cursuri facultative, pt. studentii Facultatii de limbi straine si pt. cei de la Litere. Adica omul e la limbile x-y si facultativ face si limba Z, ca limba a treia. La asemenea cursuri, teoretic se poate lipi oricine, plus ca, din cate stiu eu, sunt moca. Profesorii sunt de obicei tineri, preparatori, cel mult asistenti, iar orele nu sunt normate, sunt la plata cu ora. Deci pe om nu-l intereseaza cine vine la ora, ca nu e platit pe nr. de cursanti, ci pe nr. de ore. Deci nu cred sa aiba nimic importiva daca mergi din afara facultatii la cursul respectiv. Pe vremea mea stiu ca se tot puneau afise prin facultate cu cursuri de astea facultative si stiu sigur ca era si cu maghiara. Nu stiu care mai e treaba acuma. La tot cazul, si daca e, inseasmna ca a inceput deja cand a inceput facultatea, dar mult n-a trecut, daca ai oaresce baza, adica sa nu fii chiar incepator absolut, de la zero, atunci n-ai probleme. Sau te poti interesa si la Catedra de Hungarologie, care nu e in Pitar Mos, ci in Universitatea Mare. Daca nu fac ei, oricum tot stiu cel mai bine sa-ti recomanda pe cineva. Apoi mai era si Institutul Cultural Maghiar, ceva prin zona Inter, parca pe Batistei, dar nu mai stiu sigur. Stiu ca aveau si biblioteca, ca lucra acolo cineva care locuia in camin unde stateam si eu, dar cursuri nu stiu daca fac. Dar si acolo s-ar putea sa gasesti informatii utile. Bafta multa.Collapse


 
Alpár-László Krecht
Alpár-László Krecht  Identity Verified
Local time: 20:14
German to Hungarian
+ ...
cursuri on-line Nov 21, 2005

[quote]Lucian Alexandrescu wrote:

DacÄ


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 20:14
English to Romanian
Mulţumesc! Nov 21, 2005

Am să caut.

 
lucca
lucca
Romania
Local time: 20:14
English to Romanian
Mulţumesc Ovidiu! Nov 22, 2005

Nici nu bănuiam că sunt atâtea posibilităţi chiar în Bucureşti!

 
Cristina Anghel
Cristina Anghel  Identity Verified
Romania
Local time: 20:14
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Si eu multumesc Nov 22, 2005

Multumesc mult pentru informatii, Ovidiu. O sa ma interesez. Intre timp, am gasit un profesor care da meditatii.
Nivelul meu actual este 0.:)


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 20:14
English to Romanian
Nivel Nov 22, 2005

Cristina Andrei wrote:
...
Nivelul meu actual este 0.:)

La fel este şi al meu (dacă nu punem la socoteală vreo 2 duzini de cuvinte banale sau care nu suportă...).


 
ibyyyy
ibyyyy
Local time: 20:14
English
Cusruri maghiara- profesor Mar 24, 2007

Cristina Andrei wrote:

Multumesc mult pentru informatii, Ovidiu. O sa ma interesez. Intre timp, am gasit un profesor care da meditatii.
Nivelul meu actual este 0.:)


Buna, Cristina. Si eu sunt interesata de cursuri de maghiara si caut de ceva timp pe cineva cu disponibilitate si cunostintele necesare sa ma puna la punct cu aceasta limba. Crezi ca ai putea sa imi dai si mie detaliile meditatorului? adresa mea de email este [email protected] si as aprecia daca mi-ai raspunde la mesaj direct pe email. Iti multumesc din suflet, Iby

[Edited at 2007-03-24 12:58]


 
Andreea Ciurea
Andreea Ciurea  Identity Verified
Romania
English to Romanian
+ ...
eu învăţ singură... Apr 6, 2007

...şi merge foarte bine. De la un nivel de înţelegere foarte sumar am ajuns la stadiul la care pot să vorbesc destul de fluent, deşi încă cu greşeli, pe teme destul de simple (cumpărături, şcoală, muzică, etc). Pot să citesc texte uşurele şi chiar să scriu destul de corect (dacă nu punem la socoteală dublarea literelor). Şi asta în aprox. 3 luni de zile. E adevarat că am şi prieteni cu care vorbesc şi cu care corespondez şi care mă corectează când greşesc.

... See more
...şi merge foarte bine. De la un nivel de înţelegere foarte sumar am ajuns la stadiul la care pot să vorbesc destul de fluent, deşi încă cu greşeli, pe teme destul de simple (cumpărături, şcoală, muzică, etc). Pot să citesc texte uşurele şi chiar să scriu destul de corect (dacă nu punem la socoteală dublarea literelor). Şi asta în aprox. 3 luni de zile. E adevarat că am şi prieteni cu care vorbesc şi cu care corespondez şi care mă corectează când greşesc.

Din nefericire pe piaţă nu sunt dicţionare Maghiar-Român, Român-Maghiar...pe cele de buzunar nu le pun la socoteală. M-am învârtit tot Braşovul şi jumate de Cluj să găsesc un dicţionar sau o gramatică, ceva...nimic. Până la urmă am găsit (mai bun decât nimic) un dicţionar de la ed. Steaua Nordului, destul de bunişor, şi în lipsă de altceva, un dicţionar Maghiar-Englez şi unul Englez-Maghiar, mai serioase, sub coordonarea lui Borok Jutak.

Tot pentru începători recomand ”Practical Hungarian Grammar” de Miklos Torkenczy, o gramatică succintă, destul de teoretică, fără prea multe exemple, însă foarte bună. Se poate comanda online de pe www.libri.hu. Tot pe site-ul lor se mai găsesc câteva cărţi care merită a fi cumpărate. Şi ar mai fi, de asemenea, manualele şcolilor cu predare în lb. maghiară, dar care nu apar pe piaţă decât în august-septembrie. Plus că în România (cel puţin în Braşov) sunt în pachetul de bază la cablu 4 posturi maghiare.

Mai recomand www.magyarora.com, un site destinat celor care învaţă limba maghiară, în care se găsesc fişe de gramatică şi exerciţii, lecturi uşoare, dar şi fişiere .mp3 cu exerciţii de pronunţie.

Sper să te/vă ajute aceste informaţii.

Numai bine,
Andreea
Collapse


 
sebbv
sebbv
Local time: 20:14
English to Romanian
de pe net Jun 5, 2007

eu am cautat shi am gasit la

http://www.eulanguages.net/html/home.asp

lectii dar inca nu am aflat chiar tot ce e pe site


 
Curs gratuit online de lb. maghiara pt. incepatori Oct 31, 2009

Am inceput constructia unui site cu cursuri gratuite de lb. maghiara, in special pt. romani. Am gasit acest forum pe google, si m-am gandit ca poate este cineva interesat sa-l incerce.

http://www.nebulo.ro

Vom adauga noi lectii si material audio, etc. in viitor, dar ne-am bucura sa auzim opiniile voastre.

Numai bine,
Laci


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Cursuri de limba maghiara






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »