Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8] >
Opinii legate de sistemul KudoZ
Thread poster: Péter Tófalvi
Elvira Stoianov
Elvira Stoianov  Identity Verified
Luxembourg
Local time: 09:33
German to Romanian
+ ...
la En-Hu oricum mi se pare atmosfera mai tensionata Aug 27, 2005

de exemplu este o persoana care daca dau un raspuns si este corect, nu ar da agree nici daca pui fierul rosu pe ea, iar daca pune o intrebare si raspund eu si raspunsul e corect, decat sa imi dea punctele, mai bine lasa robotul sa inchida intrebarea. Banuiesc ca atitudinea provine din faptul ca sunt din Romania, dar asta e, sunt oameni si oameni. Daca ei se simt mai bine asa ...

In ceea ce priveste alegerea raspunsului mai util, si eu procedez la fel. Daca am pus o intrebare si un r
... See more
de exemplu este o persoana care daca dau un raspuns si este corect, nu ar da agree nici daca pui fierul rosu pe ea, iar daca pune o intrebare si raspund eu si raspunsul e corect, decat sa imi dea punctele, mai bine lasa robotul sa inchida intrebarea. Banuiesc ca atitudinea provine din faptul ca sunt din Romania, dar asta e, sunt oameni si oameni. Daca ei se simt mai bine asa ...

In ceea ce priveste alegerea raspunsului mai util, si eu procedez la fel. Daca am pus o intrebare si un raspuns are 15 agree-uri, dar este doar un raspuns fara nici o explicatie, si este un alt raspuns dat mai tarziu, dar cu un link util, care imi economiseste o gramada de timp la traducere pentru ca ma ajuta si in alte chestiuni, mi se pare normal sa punctez raspunsul care mi-a fost de folos, si nu pe cel cu care este de acord toata lumea, pentru ca nu punctez opinia lor, ci utilitatea raspunsului pentru traducerea pe care o am in fata.
Collapse


 
Péter Tófalvi
Péter Tófalvi  Identity Verified
Hungary
Local time: 09:33
English to Hungarian
+ ...
TOPIC STARTER
sceptic Aug 29, 2005

Elvira Stoianov wrote:
Banuiesc ca atitudinea provine din faptul ca sunt din Romania, dar asta e, sunt oameni si oameni.


Cred ca esti tu mai sensibila, si nu iti aperi pozitia destul de categoric.
Eu nu vad contraste prea mari intre diferite comunitati virtuale. Cam peste tot e aceeasi situatie, iar arta e sa stii sa-ti alegi semenii spirituali, si sa nu cazi in greseala de a generaliza. Nu e usor.


 
Valentin Alupoaie
Valentin Alupoaie  Identity Verified
Romania
Local time: 10:33
English to Romanian
+ ...
Our daily KudoZ Sep 23, 2005

O întrebare: voi primiţi toate notificările de rigoare pe mail? Eu cu siguranţă nu. Şi nici nu îmi dau seama de vreun tipar. Am impresia că ceva e putred cu dashboard-ul ăla...

 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 10:33
English to Romanian
Putred rău, dashboardul :) Sep 23, 2005

Valentin Alupoaie wrote:

O întrebare: voi primiţi toate notificările de rigoare pe mail? Eu cu siguranţă nu. Şi nici nu îmi dau seama de vreun tipar. Am impresia că ceva e putred cu dashboard-ul ăla...


Da, ai dreptate! Nici eu nu primesc întrebările începând de ieri, deşi dashboardul este pe "on". Există nenumărate plângeri pe forumul în engleză, de mai mult timp, dar, din moment ce nu s-a rezolvat încă, bănuiesc că este o problemă tehnică destul de serioasă. M-am resemnat deja cu situaţia, mai verific din când în când dacă sunt întrebări... Vorba bancului cu soneria, "nu sunaţi, că ies eu din când în când"

PS Vezi că tocmai a apărut o întrebare

[Edited at 2005-09-23 14:17]


 
Péter Tófalvi
Péter Tófalvi  Identity Verified
Hungary
Local time: 09:33
English to Hungarian
+ ...
TOPIC STARTER
aproape Sep 23, 2005

Valentin Alupoaie wrote:

O întrebare: voi primiţi toate notificările de rigoare pe mail? Eu cu siguranţă nu. Şi nici nu îmi dau seama de vreun tipar. Am impresia că ceva e putred cu dashboard-ul ăla...


De cand cu noul sistem, s-au schimbat unele setari.
viziteaza pagina ta personala, si actualizeaza optiunile de notificare Kudoz.
Asa am patit si eu, am inceput sa primesc numai intrebari legate strict de specialitatile mele.

Numai bine,

Peter.


 
Valentin Alupoaie
Valentin Alupoaie  Identity Verified
Romania
Local time: 10:33
English to Romanian
+ ...
... Sep 23, 2005

Peter, optiunile sunt OK, m-am gândit şi eu la asta, dar tot nu e în regulă.

Maria Diaconu wrote:

PS Vezi că tocmai a apărut o întrebare


Romanian to English, Science - Metallurgy / Casting, tragere
I'm on it!)


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 10:33
English to Romanian
Cum spuneam, nu ajută să umbli la opţiuni Sep 23, 2005

Valentin Alupoaie wrote:

Peter, optiunile sunt OK, m-am gândit şi eu la asta, dar tot nu e în regulă.


Nu ajută, din câte am înţeles, chiar şi în aceste condiţii vitrege toată lumea primeşte întrebările "specializate", dar nu am cum să-mi dau seama, pentru că nu s-au mai pus asemenea întrebări în ultimele zile (adică pentru specialitatea mea).
Cu toate acestea, dashboardul meu este configurat să primesc toate întrebările. Degeaba


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 10:33
English to Romanian
Ar trebui să existe o opţiune "toate întrebările" or something like that Sep 23, 2005

Dacă la anumite categorii n-am succes, mă sanţionează cei care au pus întrebări. Dacă nu, ce importanţă au "categoriile" mele?

 
Péter Tófalvi
Péter Tófalvi  Identity Verified
Hungary
Local time: 09:33
English to Hungarian
+ ...
TOPIC STARTER
aha Sep 23, 2005

S-ar putea sa fie vorba de "Santier in lucru!".
Ieri de ex. am primit o notificare in relatia ES-EN, desi nu am aceasta pereche de limbi in profil.
Trebuie s-avem rabdare, sa-si faca d-nii Ingineri treaba...

Peter.


 
Valentin Alupoaie
Valentin Alupoaie  Identity Verified
Romania
Local time: 10:33
English to Romanian
+ ...
Opţiunea există... Sep 23, 2005

...în dashboard. Dar nu prea mai merge. Şi nu e nici măcar o chestie de genul că primim doar întrebări din categoriile selectate ca specialties. Am urmărit şi eu şi nu e chiar aşa. Eu primesc şi unele din "Other"...

 
lucca
lucca
Romania
Local time: 10:33
English to Romanian
Ieri (joi) ProZ a avut probleme Sep 23, 2005

Situl nu a mers un timp si, printre altele, mi-a cerut să mă loghez şi să-mi schimb password-ul, ceea ce am reuşit cu oarecare dificultate (lentoare din partea sitului). Până la urmă s-a rezolvat iar azi pare să fie totul OK.

 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 10:33
English to Romanian
Ieri nişte probleme, astăzi alte probleme Sep 23, 2005

Lucian Alexandrescu wrote:

Situl nu a mers un timp si, printre altele, mi-a cerut să mă loghez şi să-mi schimb password-ul, ceea ce am reuşit cu oarecare dificultate (lentoare din partea sitului). Până la urmă s-a rezolvat iar azi pare să fie totul OK.


Da, ieri mi s-a întâmplat şi mie acest lucru de mai multe ori.
Dar azi se întâmplă ceva mult mai grav, şi anume nu mai primesc notificările referitoare la întrebările kudoz care sunt postate (în schimb primesc mulţumirile şi comentariile colegilor, deci tot se mişcă ceva în sistem). Până la urmă, există cineva care a primit notificări pentru întrebările noi postate azi?


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 10:33
English to Romanian
No Kudoz today Sep 23, 2005

Dacă stau să mă gândesc, nici eu nu am primit nimic Kudoz astăzi. Poate sunt nişte probleme trecătoare, după defecţiunea de ieri.

 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
Da Sep 23, 2005

Maria Diaconu wrote:

Până la urmă, există cineva care a primit notificări pentru întrebările noi postate azi?


Eu am primit astăzi notificări, însă doar pentru întrebările din domeniile mele, deşi am bifat opţiunea "All fields".


[Edited at 2005-09-24 11:05]


 
Péter Tófalvi
Péter Tófalvi  Identity Verified
Hungary
Local time: 09:33
English to Hungarian
+ ...
TOPIC STARTER
Lucrurile se clarifica Sep 28, 2005

Proz.com September news:
Some members have noticed that they are receiving fewer
notifications of KudoZ questions. This is a result of
changes made in the KudoZ update recently announced. The
following three changes have contributed to a reduction in
the number of KudoZ alerts going out:

1. Detailed fields are now used to decide who receives
notifications. For example, a question asked in 'esoteric
practices' will not be sent to you unless you either (1)
list esoteric practices among the fields in your profile,
or (2) select notifications for questions in *all* fields.
To modify your settings, go to:
http://www.proz.com/dashboard

2. Searching the KudoZ archives is now an integral step in
posting a question. As a result, there are fewer repeat
questions, and in turn fewer questions overall.


Cred ca nici nu trebuie sa spun, ca modificarea din urma a fost introdusa la propunerea mea. (Aplauze)

Péter.


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Opinii legate de sistemul KudoZ






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »