Facturare clienți străini
Thread poster: lindacrisan
lindacrisan
lindacrisan
Local time: 20:57
English to Romanian
+ ...
Jan 29, 2018

Salutări,

Am câteva întrebări legate de facturare înainte să-mi fac un PFA în România, ca să nu am probleme mai încolo. E strict legat de clienți străini UE sau non-UE.

1. Folosiți un software de facturare?

2. Emiteți factura în engleză/altă limbă și o traduceți apoi în română? Sau emiteți una bilingvă?

3. În factură treceți echivalentul valutei în RON la data facturării?

4. Dacă nu aveți un contract
... See more
Salutări,

Am câteva întrebări legate de facturare înainte să-mi fac un PFA în România, ca să nu am probleme mai încolo. E strict legat de clienți străini UE sau non-UE.

1. Folosiți un software de facturare?

2. Emiteți factura în engleză/altă limbă și o traduceți apoi în română? Sau emiteți una bilingvă?

3. În factură treceți echivalentul valutei în RON la data facturării?

4. Dacă nu aveți un contract de colaborare, cum "dovediți" că factura nu e fictivă? De exemplu cereți ca factura pe care o emiteți să fie ștampilată și semnată de client? Sau aveți un text model pentru fiecare job unde specificați detaliile job-ului și cereți semnarea lui de către client? Sau pur și simplu folosiți e-mail-ul unde vi se cere job-ul și îl atașați facturii corespunzătoare?

Mulțumesc anticipat!
Collapse


 
Victorița Ionela Duță
Victorița Ionela Duță
Romania
Local time: 20:57
German to Romanian
+ ...
Clienti UE Jan 31, 2018

Buna,

eu am clienti din Europa, deci nu pot discuta de cei non-UE. Pentru asta poate te ajuta alti colegi.

1. Eu personal am inca facturier, dar stiu destui care fac facturile direct in excel sau folosesc alt soft. Si in privinta softurilor te pot ajuta alti colegi.

2. Eu scriu factura in romana (pe facturier) si o "dublez" cu cea in engleza (o fac in excel si o salvez ca pdf), pe care o trimit clientului. Facturile au acelasi numar si data iar pe cea in ro
... See more
Buna,

eu am clienti din Europa, deci nu pot discuta de cei non-UE. Pentru asta poate te ajuta alti colegi.

1. Eu personal am inca facturier, dar stiu destui care fac facturile direct in excel sau folosesc alt soft. Si in privinta softurilor te pot ajuta alti colegi.

2. Eu scriu factura in romana (pe facturier) si o "dublez" cu cea in engleza (o fac in excel si o salvez ca pdf), pe care o trimit clientului. Facturile au acelasi numar si data iar pe cea in romana trec si cursul de schimb din ziua respectiva. Iar factura in engleza contine si fraza "Operations not subject to Romanian VAT pursuant to art. 278(2) Law No. 227/2017. (Neimpozabil în România conf. art. 278 alin. 2 din Legea nr. 227/2017)". Pentru clientii care au platforma/portalul lor pentru facturi, fac factura in engleza direct pe platforma lor si o dublez cu cea in romana pe facturier, pastrand numarul si data.

3. Da, factura in romana reprezinta echivalentul in lei a sumei in euro din ziua respectiva. (Si evident trebuie depus formularul D390 pana in 15 a lunii urmatoare.)

4. Eu primesc un ordin de comanda (PO) pentru fiecare lucrare, iar datele de facturare trebuie sa corespunda cu cele din PO. Ma refer la suma, numar de cuvinte si data de livrare. Daca nu exista, poti imprima e-mailul ca dovada.

Sper sa-ti fi fost de ajutor!
Victoria
Collapse


 
lindacrisan
lindacrisan
Local time: 20:57
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Mulțumesc, Victoria! Feb 1, 2018

Mi-au fost de ajutor răspunsurile, într-adevăr. Mulțumesc că ți-ai luat timpul să mi le scrii și sper că vor fi de folos și altora.

 
Victorița Ionela Duță
Victorița Ionela Duță
Romania
Local time: 20:57
German to Romanian
+ ...
Legea e din 2015, nu 2017 Feb 5, 2018

Scuze, am gresit anul in care a aparut legea. Am incercat sa editez postarea, dar nu ma lasa. Deci e vorba despre legea nr. 227/2015.

 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Facturare clienți străini






Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »